ANASAYFA
KURUMSAL
ÜRÜNLERİMİZ
FOTO GALERİ
REFERANSLAR
E-KATALOG
HABERLER
İLETİŞİM

 


Ürünlerimiz


Merkez Ofis ve Fabrika

Parseller Mah. Telli Sk. No:4/2 Aşağı
Dudullu - Ümraniye / İSTANBUL
Tel : +90 (216) 614 09 54
Fax : +90 (216) 614 09 55
E-mail : info@ketsaritim.net

Hızlı Menü
 Fotoğraf Galeri

Yumuþatma Sistemleri

Su yumuşatma cihazları suda bulunan ve sertliğe sebep olan Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) iyonlarının sudan ayrılması için kullanılmaktadır. Su yumuşatma işlemi, kimyasal arıtım kısmına giren iyon değişim prensibine dayalı bir işlemdir. Filtre malzemesi olarak sentetik reçinelerin kullanıldığı iyon değişimi işlemi; sertliğe sebebiyet veren (Ca) ve (Mg) iyonlarını içeren suyun sodyum bazlı katyonik bir reçineden geçirilmesiyle gerçekleşmektedir. Bu geçiş sırasında suda bulunan Ca ve Mg iyonlarının reçineye bağlı Sodyum (Na) iyonları ile yer değiştirmesi sayesinde su yumuşatma işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Su yumuşatma işlemi sırasında reçine yatağından geçen sert suyun içindeki mineraller yavaş yavaş reçinenin üzerini kaplar. Reçine tanelerinin yüzeyleri sert su mineralleriyle tamamen kaplanana kadar su yumuşatma işlemi devam eder. Reçinelerin üzeri tamamen kaplandığında sertliği tekrar alabilmesi için taneciklerinin üzerindeki sertlik iyonlarından kurtulup tekrar sodyum iyonlarıyla yüklenmeleri gerekmektedir. Yapılan bu işleme rejenerasyon işlemi denmektedir. Su içerisindeki Kalsiyum ve Magnezyum Reçineye tutunur.

 

                                                                                    

Reçine Görüntüleri

 

 

Su Yumuşatma Cihazı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

     »  Kullanılacak reçine miktarına göre tank seçiminin yapılması,

     »  Kullanılacak reçine miktarının belirlenmesi,

     »  Suyun sertlik değerine göre pik debi ve nominal debinin hesaplanması,

     »  Tank içerisinden geçen suyun hızının uygun seçilmesi,

     »   En önemlisi suyun yumuşatılmasına ters etki oluşturan sebeplerin yumuşatma öncesi ortadan kaldırılması gerekmektedir.

 

Su Yumuşatma Sisteminin Rejenerasyonu Sırasında Aşağıdaki İşlemler Oluşmaktadır:

     »  Ters Yıkama,

     »  Tuzlu Su Salamurasının Emilmesi,

     »  Yavaş Durulama İşlemi,

     »  Hızlı Durulama İşlemi,

     »  Bir Sonraki Rejenerasyon İçin Su Doldurma İşlemi.

 

SU YUMUŞATMA CİHAZLARI

 

Single Tip Yumuşatma Cihazları :

 

     »  Single tip yumuşatma cihazları seçiminde ilk olarak arıtılması istenen toplam su debisi belirlenir.

     »  Daha sonra istenilen debiye uygun olarak gerekli olan reçine miktarı hesaplanır.

     »  Ancak zamana bağlı olarak çalışan bu tip sistemlerde, reçine için rejenerasyon zamanı geldiğinde, yumuşak su üretimi gerçekleştirilemez.

     »  Rejenerasyon süresi sona erdiğinde sistem kendini tekrar devreye sokar.

 

 

 

Tandem Tip Yumuşatma Cihazları :

 

    »  Tandem tip cihazların single tip cihazlara kıyasla en önemli avantajı bir tankın rejenerasyonu esnasında diğer tanka transfer yapılarak kesintisiz yumuşak su üretimi gerçekleşmesidir.

    »  Debiye bağlı olarak çalışan bu sistemlerde, ayarlanan debide suyun tanktan geçmesi halinde o tank rejenerasyon için yumuşak su üretimini durdurur, ikinci tank devreye girer ve kesinti gerçekleşmez.

 

 

 

 

ÜRÜNLERİMİZ

Reverse Osmosis Sistemi Ultrafiltrasyon Sistemleri Kum Filtre Sistemleri Aktif Karbon Sistemleri Yumuşatma Sistemleri Demir ve Mangan Giderimi Ozon Sistemleri Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Ultraviyole Dezenfeksiyon Sistemleri Membran Filtresi Torba Filtre Hepa Filtre Paslanmaz Filtre Kapları Statik Mikser Venturi Hidrofor ve Pompa Çeşitleri Arıtma Sistemi Otomasyonu Su Şartlandırma Kimyasalları Arıtma Sarf Malzemeleri Ev Tipi Su Arıtma Cihazları Saf Su ve Ultra Saf Su Temini
Abem Kimya Ak Yapı Bilfen Biltur Binbaşı Bitas Bosal Mimaysan A.Ş. Büro Model Golf Oxy Kumsu Naturel Niğde Gazozu Öz Yapı İş Ortaklığı Pinhan Safir Ambalaj Hops Sapro Saray Aluminium Saray Kaynak Suyu Sinpaş Sisma Taşkesti Doğal Mineralli Su Universal Hastaneler Grubu Taşdelen